Kultura japońska w pigułce

Symbole

Japonia, jako jeden z najbardziej uduchowionych krajów, dosłownie składa się z symboli, na każdym kroku wyzywających Cię na pojedynek serc i umysłów – o świadomość, o idee – albo po prostu kuszących swoim pięknem i ukrytym znaczeniem, prowadzących subtelny dialog z otaczającą je architekturą słów, pociągnięć pędzla, ruchów ciała w tańcu…

Tu znajdziecie najpopularniejsze w Japonii symbole*. Jeżeli znacie ich więcej – piszcie do nas, bo czekają na Was specjalne zaproszenia do naszych restauracji :)

Wiśnia – symbolizuje piękno, ulotność natury, a także życie samuraja.

Karp – to znak siły, odwagi i nieprzeciętnej determinacji – osiągania wysoko postawionych celów.

Żaba – to symbol pieniędzy. W języku japońskim słowa „żaba” oraz „wracać do domu” brzmią identycznie, dlatego tak często Japończycy noszą małą figurkę żaby w portfelu, zapewniając sobie szybki powrót pieniędzy do domu ;)

Kot – to ikona szczęścia. Bardzo często w japońskich restauracjach, także u nas w Polsce, stoi figurka kota z podniesioną łapą. Nie jest obojętne, która łapka jest w górze ;) Lewa zaprasza gości, prawa przywołuje pieniądze i szczęście.

Kwiat śliwy (ume) – symbolizuje długie życie, kobiecą czystość, a także zimę (to jej okres kwitnienia).

Motyl – to symbol kobiecości i szczęścia, interpretowany także jako dusza zmarłej osoby.

Sowa – związany z grą słów w japońskim symbol szczęścia (fukurou / fuku).

Irys (shobu) - symbolizują ducha wojownika, energię i siłę.

Sól – to symbol dobroci, cnoty.

Wół – kojarzony z radością i powodzeniem.

Duża biała rzodkiew (daikon) – kojarzony z bóstwem bogactwa symbol dobrobytu.

Kwiat lotosu (hasu) - symbolizuje nieśmiertelność (taoizm), a także narodziny (buddyzm).

Kasztan (kachiguri) – ikona zwycięstwa, sukcesu.

* na podstawie www.japonia.org.pl

Świeta

Nowy Rok
Nowy Rok w Japonii to nie tylko symboliczna data, udekorowana barwnymi paradami, przemierzającymi ulice niczym radośnie igrające ze stonowanym krajobrazem fale. To przede wszystkim wyjątkowe święto narodowe i religijne, które zmienia każdego Japończyka. To czas oczyszczającej mocy przeprosin, wybaczenia, podziękowań – rozpoczęcia życia od nowa. Oomisoka to wigilia nowego roku, pełna przygotowań do jego przywitania, zarówno ciała, jak i ducha. Festiwal noworoczny jest przepełniony fascynującymi rytuałami, a najważniejszym z nich jest 108 uderzeń dzwonów w świątyniach, które przepędzają stary rok, wyzwalają od grzechów i wypełniają serca nadzieją.Nie można także zapomnieć o podarunkach, nie tylko dla dzieci :)

Biały Dzień (14 marca)
Można powiedzieć, że historia tego święta metaforycznie wyraża ideę równowagi – 14 lutego mężczyźni otrzymują prezenty od kobiet, a miesiąc później to kobiety występują w głównej roli i są obdarowywane nieprzyzwoitą… ilością słodkości ;) Niestety świat bez metafor jest mniej idealny – w 1978 roku Ogólnokrajowa Spółdzielnia Przemysłu  Cukierniczego, chcąc zasilić swoje kasy, wpadła na genialny pomysł: dlaczego z uroków Walentynek mają korzystać tylko mężczyźni?! I jak tu odmówić im – nie tylko ekonomicznej – racji ;)

Hanami (marzec / kwiecień)
Zwyczaj, który stał się tradycją – kwiatowa uczta, rozpieszczająca zmysły do nieprzytomności. Chyba tylko opiumicznym uniesieniem można wytłumaczyć tę fascynację Japończyków, gwałtownie odradzającą się każdej wiosny i wabiącą ich do  parków, pod drzewa sakury. Hanami, czyli „oglądanie kwiatów”, związane z poetycką kulturą cesarskiego dworu, przeniknęło nie tylko przez warstwy społeczne, ale i przez wieki, na trwałe wrastając w życie Japończyków.

Hina-matsuri (3 marca)
Barwne święto, podczas którego para cesarska gości w domach japońskich rodzin – we wszystkich, w których mieszkają dziewczęta. We wszystkich? Tak! :) Bajecznie odziane w jedwab małe arcydzieła – lalki, przedstawiające cesarza i cesarzową oraz ich dworską świtę, zasiadają na pięciostopniowym stojaku w reprezentacyjnym pomieszczeniu, zapewniając młodym pannom zdrowie, powodzenie i szczęście.

Tango-no Sekku / Kodomo-no Hi (5 maja)
Kiedy nad japońskimi domami zaczynają powiewać kolorowe koi-nobori (karpie), które doskonale znają wszyscy fani animowanych przygód bohaterów z Dalekiego Wschodu, to znak, że zbliża się radosne Kodomo-no Hi. Dzień poświęcony największym skarbom Japonii – dzieciom :) Przed 1948 rokiem w tym dniu obchodzono Tango-no Sekku – Święto Chłopców, czyli męski odpowiednim Hina-matsuri.

Seijin-shiki (święto ruchome)
Szlachetne jedwabie, upięte w fantazyjne kimona. Podróż. Radość i emocje. To mająca długą tradycję ceremonia osiągnięcia dojrzałości. W drugi poniedziałek stycznie młodzi, którzy ukończyli 20 lat po 2 kwietnia ubiegłego roku lub ukończą przed 1 kwietnia bieżącego roku, stają przed lokalnymi władzami w swoich rodzinnych stronach i… stają się oficjalnie dorosłymi :)

O-bon (13-16 sierpnia)
Dni, w których – według wierzeń – duchy zmarłych powracają na Ziemię, do swoich bliskich. Można powiedzieć, że jest to japońskie święto zmarłych. Festiwale, tradycyjne tańce, ogniska, iluminacje świątyń… Wody rzek rozświetlają się tysiącami lampionów, które tęsknie odprowadzają duchy do ich krainy. Nie widać smutku, a nadzieję.

Shichi-Go-San (15 listopada)
7-5-3 – to szczęśliwe liczby w numerologii japońskiej i… istota tego święta :) 3- i 7-letnie dziewczynki oraz 3- i 5-letni chłopcy, świętują wraz ze swoimi rodzinami wejście w kolejny okres życia. Większość z nich po raz pierwszy w tym dniu zakłada kimono.

Golden Week (kwiecień / maj)
To prawdziwie złoty tydzień dla turystyki ;) – jeden z najdłuższych okresów wypoczynkowych, który Japończycy z przyjemnością wykorzystują na podróże. Małe – te po Japonii – i duże – do Ameryki Północnej, Australii, a nawet Europy. 29. kwietnia cały kraj hucznie i radośnie świętuje urodziny obecnego cesarza. 3. maja, podobnie jak my, Japończycy wspominają dzień uchwalenia konstytucji. 4 maja to dzień upamiętniający byłego cesarza, a 5. maja swoje święto obchodzą dzieci.

Keiro no hi (wrzesień)
To dzień szacunku, należnego starszym obywatelom Japonii. Obchodzony jest w trzeci poniedziałek września, w ramach Systemu Szczęśliwych Poniedziałków – z upragnieniem wyczekiwanych przez nas ;) W Japonii zmodyfikowano prawo, przesuwając wiele świąt japońskich na… poniedziałek, aby stworzyć nasze ukochane długie weekendy.

  • TripAdvisor